При перегонці браги в самогон його прийнято поділяти на три частини: голови, тіло та хвости. Якщо не зробити відсікання голів і хвостів у самогоні при зборі або зробити це неправильно, то самогон стане «сивушним коктейлем» і втратить свою якість.
Самогон: відділення голів та хвостів
Голови – це суміш із метанолу, ефіру, ацетону та інших шкідливих хімічних речовин, а хвости – це ослаблений продукт, який лише знижує градус напою. Найбільше голів міститься у зернових та фруктових культурах.
У простонародному побуті голови називають "перваком" і часто застосовують до вживання. Адже він найміцніший і дурманливіший, але його не можна вживати і навіть застосовувати до розтирання, оскільки це найчистіша отрута. При вживанні ефект від сп'яніння часто плутають з інтоксикацією.
Процес відбору голів, тіла і хвостів на самогонні апарати різних типів практично однаковий, але кожен самогонщик виробляє свій метод того, як правильно відсікти голови і хвости. Багато хто оцінив на своєму досвіді і використовують так звану «золоту середину» при перегонці на саморобних дистиляторах.
Як відокремити голови та хвости?
Голови та хвости самогону шкодять напою, тому важливо розібратися, як їх визначити та як відібрати. Залежно від типу самогонного апарату можна використовувати різні методи відбору голів і хвостів. Тому що те, що підійде для звичайного самогонного апарату, що складається з перегінного куба і холодильника у формі змійовика з сухопарником, буде неактуальним для апаратів з дефлегматорами та іншими пристроями, що імітують роботу колони ректифікації. Краще уточнити методику про те, як усунути голови та хвости з самогону у продавця обладнання або пошукати інформацію в інструкції.
Чому перші краплі, що впали до приймача, називаються головами? Метанол, ацетон та ефіри починають випаровуватися з браги при досягненні температури 68°. Мають різкий і неприємний запах. "Первак" можна використовувати тільки в технічних цілях, але через "аромат" його просто виливають.
Якщо ваш самогонний апарат має градусник, то проблем із визначенням температури не буде, якщо градусника немає, то можна визначити температуру по сухопарнику. Сухопарник повинен бути гарячим і в цей момент варто зменшити полум'я, якщо воно було максимальним. Необхідно постаратися, якнайбільше зібрати головного продукту. Адже він отруйний, тож краще перебрати, ніж недобрати.
При первинній перегонці багато хто не збирає першу частину, але краще відібрати хоча б одну склянку для полегшення наступної перегонки.
Запорука успіху у процесі відбору сегментів - це підтримка біля самогону температури на потрібному градусі. Так як система на зміни полум'я реагує не відразу, додайте або зменшуйте полум'я поступово. Здійснюйте збір самогону не в одну ємність, а в маленькі та різні.
Як відбирати голови самогону?
Голови - це продукт легкої пари, ефіри та метилові спирти (багато в зернових та фруктових брагах). Всі ці речовини википають при мінімальних температурах нагріву браги і не застосовуються до вживання, тому що отруйні. На кількість шкідливих домішок впливають сировина, вода, дріжджі, температура, тривалість бродіння і конструкція апарату для варення самогону.
Процес відбірки голів включає такі етапи:
- Продукт тримають на максимальному полум'ї, поки з холодильника не з'являться перші краплі. Після зменшують до мінімуму і поступово збільшують потужність полум'я, доводячи його до робочого стану.
- Збирають в окрему ємність при швидкості виділення 1-2 краплі на секунду.
Кількість голів, що збираються, підраховується за різними методиками:
- за кількістю цукру у бразі;
- за кількістю спирту;
- за запахом;
- за температурними режимами.
За кількістю цукру у бразі
Вважається, що 1 кг цукру виділяє до 100 мл голів. Якщо повний обсяг браги ділиться на кілька перегонів, цей обсяг можна розділити на кількість перегонок. Як розрахувати обсяг цукру у бразі? Перед тим як додати дріжджі до браги за допомогою виноміру дивляться рівень цукру. Якщо брага готується за допомогою цукру, то обчислити його процентний вміст простіше.
Наприклад, ми маємо 20 літрів браги із 30% вмістом цукру. За формулою обсяг, помножений на відсотковий вміст, дає масу цукру, що дорівнює 6 кг. Виходить, що з такого обсягу браги та цукру вийде приблизно до 600 мл голів. Якщо ви використовуєте метод подвійної перегонки, цей обсяг ділиться навпіл на первинну і вторинну перегонку.
За кількістю спирту
Якщо ви вигнали першу партію самогонку і у вас вийшло 6 літрів 60 ° напою, то відповідно ці 6 л множимо на градуси (0,6) і отримуємо в наявності 3,6 літрів 100 ° спирту. Від цього обсягу слід зібрати до 15% при вторинній перегонці.
За запахом
Для відділення голів із запаху необхідно зловити краплину самогону на палець і розтерти її. Спробуйте вловити запах. Якщо він хімічний і різкий, як у ацетону, то продовжуйте процес складання голів, а якщо вже пішов приємний спиртовий аромат, то це пішло тіло самогону і час міняти тару.
За температурними режимами
Якщо ваш самогонний апарат заводського типу і обладнаний термометром, то, швидше за все, ви маєте інструкцію до нього. Температурні режими можуть відрізнятися залежно від апарата. На швидкому полум'ї доводимо температуру браги до 60 ° і зменшуємо вогонь. На малому вогні чекаємо, коли температура підніметься до 65 ° - процес відлову голів пішов. Він іде доти, доки з охолоджувача не перестане капати дистилят. Відповідно, ставимо чисту ємність.
Температуру потрібно потихеньку піднімати і в районі 78 ° почне випаровуватися етиловий спирт. Це означає, що тіло пішло. Тіло тримають до 85 °. Градуси приблизні, так залежить від того, де розташований термометр в самогонному апараті.
Як відокремлювати хвости у самогоні?
У третій складник самогону (хвостах) при великому вмісті якісного спирту також багато інших домішок, що псує його властивості через високу температуру кипіння, при якій виділяються сивушні масла. Вони дають неприємний запах і роблять колір напою каламутним.
Хвости визначають за градусом. Якщо в струмені фортеця падає до 30 ° при першій перегонці, а при другій - до 40 °, то збирання тіла припиняють і починають збирання хвостів - до 20 °. Можна і нижче, але в цьому немає доцільності.
Як правило, при першій перегонці у фруктових та зернових брагів «тіло» роблять менше. Це потрібно для того, щоб зібрати більше ароматичних та смакових якостей у напої. При первинному складанні, коли тіло опускається нижче 40 °, самогон може помутніти, але вторинна перегонка все виправить.
При вторинній перегонці, зібрані хвости, відправляють у нову брагу на її зміцнення. Щоб перевірити міцність продукту, що виганяється без спиртометра, достатньо зібрати його в ложку і підпалити. Збір тіла продовжують доти, поки в ложці відбувається запалення продукту, інакше відправляємо все в хвости.
Коли міцність виходу падає нижче за мінімальне значення, зупиняють перегонку і припиняють нагрівання напою. Загалом можна продовжити збір «хвостів» до 15-20%, але це навряд чи є раціональним рішенням. Витрачається час та енергія, а результат того не вартий.
Підсумок: де придбати обладнання для самогоноваріння?
«Тіло» — це та сама питна частина, яку прагне отримати самогонник. Теоретично тіло має містити лише воду та етиловий спирт, але на практиці напій містить незначну кількість домішок. Неможливо здійснити на 100% чисті фракції, оскільки різні речовини з близькою температурою кипіння змішуються і роблять вихід змазаним.
Дотримання технології того, як обрубувати голови та хвости при дистиляції на класичному самогонному апараті дозволяє максимально прибрати шкідливі домішки та залишити лише речовини, що відповідають за аромат та смак напою.