Насамперед слід розібратися з жаргонізмами «голови», «тіло» та «хвости». Цими сленговыми термінами винокури називають складові самогону, одержувані у процесі перегонки.
"Голови" - низькокиплячі шкідливі фракції самогону. До них відносяться метилові спирти, оцтові альдегіди, ацетони та ін. Температура їх кипіння нижче температури кипіння спирту (78,4°C), тому в процесі перегонки вони починають випаровуватися першими.
"Тіло" - основна частина самогону, придатна до вживання, подальшого облагородження або приготування на його основі інших напоїв.
«Хвости» - висококиплячі шкідливі фракції самогону, основу яких становлять сивушні олії. Температура їх кипіння вище за температуру кипіння спирту, і вони починають випаровуватися в кінці процесу перегонки. Саме вони повідомляють самогону характерний неприємний «сивушний» запах.
Для отримання якісного самогону «голови» та «хвости» бажано відсікти від «тіла». Під «відсіканням» розуміють заміну приймальної ємності під трубкою самогонного апарату.
Повернемося до процесу перегонки.
Брагу заливаємо в перегінний куб і вмикаємо підігрів. Коли стрілка термометра наблизиться до 70°C, необхідно зменшити інтенсивність нагріву так, щоб швидкість відбору дистиляту становила 1-2 краплі на секунду. Це необхідно для відсікання голів. Чим ретельніше ви відберете «голови», тим якіснішим буде ваш кінцевий продукт. Відбирати їх потрібно на мінімальній швидкості. Пам'ятайте, що регулюванню швидкості відбору шляхом зміни нагріву властива інерційність, тобто між дією та результатом має пройти час, і він тим триваліший, чим більший обсяг вашого перегінного куба. Це досить довгий і нудний, але дуже важливий етап другої перегонки самогону. Згодом ви «наб'єте руку», наберетеся досвіду, звикнете до плити та свого апарату, і справа піде набагато швидше.
Скільки голів потрібно відібрати? Самогонники-початківці можуть орієнтуватися за кількістю цукру — з кожного кілограма цукру відбирається близько 50 мілілітрів «голів». Можна також орієнтуватися на запах, розтираючи краплю продукту між пальцями — «голови» мають різкий запах ацетону. Коли йому на зміну прийде запах спирту, це означає, що відбір голів закінчений і починається відбір тіла самогону. При відборі "тіла" можна збільшити його швидкість - до прикордонної між краплями і струмком самогону, що виходить у приймальну ємність.
Відібрані «голови» використовувати не можна. Їх можна використовувати для різних технічних потреб - заливати в бачок склоомивача автомобіля, мити скло, протирати контакти або розпалювати мангал.
До якого моменту слід відбирати «тіло» самогону? Про необхідність відсікати «хвости» знали вже давно, а момент відсікання визначали шляхом запалювання самогону в ложці — якщо він перестав загорятися, отже, фортеця впала нижче 40%. Але все ж таки рекомендується робити це до міцності дистиляту в струмені близько 50% (використовуйте спиртометр і мірний циліндр). Термометр у цей момент повинен показувати 90-93 ° C. Різниця в кількості між 50-градусною і 40-градусною самогоном — не більше 170-200 мілілітрів, і це вже так звані «передхвості» з підвищеним вмістом сивушних олій, які відбирати не варто.
До якого моменту слід відбирати «хвости»? Відбір «хвостів» рекомендується проводити до міцності продукту в струмені приблизно 20%, якщо цукрова брага. Якщо фруктова чи зернова — до 10%. Швидкість при цьому можна збільшити максимально.
Кількість "хвостів" безпосередньо залежить від конструкції вашого самогонного апарату та ємності перегінного куба. Апарати колонного типу з дефлегматором дають мало "хвостів" - 100-150 мл. Дистилятор із сухопарником або найпростіший, без нього, дає більше «хвостів», іноді до 1-1,5 літра. У середньому з одного кілограма цукру відбирається 100-150 мл «хвостів», але ці цифри дуже умовні.
Навіщо відбирати «хвости» , якщо там стільки шкідливих домішок? — часто питають новачки. Якщо йдеться про цукрову брагу, то з метою економії. Адже разом із домішками «хвости» містять і значну кількість спирту, який шкода втрачати просто так. А якщо йдеться про фруктову або зернову брагу, то тут відбір «хвостів» навіть необхідний — саме «хвости» дають той неповторний смак та аромат, який так цінується у віскі, бренді чи коньяку. Певна частина сивушних олій у самогоноваренні таки потрібна.
Що робити з «хвістами»? Варіантів два - т.з. кільцювання та накопичення. При кільці «хвости» переганяються знову. Для цього вони виливаються в готову перебродив брагу або в спирт-сирець перед другою перегонкою (якщо планується проміжне очищення - перед очищенням, якщо ні - перед розведенням сирцю водою). Кільцювання рекомендується припиняти приблизно третьому разі — інакше в спирті-сирці накопичується така кількість шкідливих домішок, що від них не рятує навіть друга перегонка. Другий варіант - збирати "хвости" в окрему ємність. При цьому «хвости» цукрової браги можна зливати разом із «хвостами» фруктової, а «хвости» зернової потрібно збирати окремо. Після накопичення достатньої кількості «хвости» переганяються за загальними правилами другої перегонки, з обов'язковим попереднім очищенням і розведенням до 20%. З 10 літрів «хвостів» можна отримати близько 3 літрів якісного самогону міцністю близько 80%. Рідину, що залишилася в перегінному кубі, утилізують (виливають у каналізацію). При перегонці «хвостів» відбирати «голови» не потрібно, тому що їх там не міститься — вони википіли на попередніх етапах.
купить самогонный аппарат https://samogon.net.ua