Хоча у міцних напоях немає вуглеводів, зловживання ними все одно додасть вам пару зайвих кілограмів, знищить печінку та призведе до незручних ситуацій. Але кого це зупиняло?
Тому Lifter вирішив розібратися, які напої найкорисніші (або хоча б найменш безпечні), звернувшись до американського автора та дієтолога Девіда Фрідмена.
Ось що він розповів:
1 / 2. Текіла та мескаль
Якісна текіла (зроблена зі 100% агави) очолює мій список найкорисніших міцних напоїв, — каже Фрідмен. — На відміну від більшості інших, вона не підвищує цукор крові, тому текілу можна навіть при діабеті 2-го типу — вона може навіть знизити рівень глюкози та збільшити вироблення інсуліну.
Калорій у текілі теж мало: всього 63 калорії на чарку (тоді як у горілці – 96).
Крім того, текіла найменше шкодить кишечнику, тому що містить харчову клітковину та пробіотики (хоча як джерело пробіотиків її використовувати не можна). Також у текілі містяться фруктани, які зміцнюють імунітет.
Найдивовижніша властивість текіли – полегшувати похмілля. Основна причина похмілля - так звані конгенери, побічні продукти ферментації та витримки, які в основному містяться у витриманих напоях типу коньяку, віскі та вина. Але в текілі, зробленій із блакитної агави, їх небагато.
3. Бренді (коньяк)
Бренді містить вітамін С і корисні для серця антиоксиданти, - каже Фрідмен. — Поліфенольні сполуки у бренді корисні для ендотелію кровоносних судин, а дослідження свідчать, що бренді допомагає запобігати інфаркту та інсульту, а також боротися з знежиренням.
Крім того, поліфеноли пригнічують активність гена NF-каппаБ, який бере участь у запальних процесах, тим самим захищаючи від різних хвороб – від застуди та кашлю до артриту.
Антиоксиданти нейтралізують шкідливий вплив вільних радикалів, що знищують здорові клітини тіла. А в одній порції коньяку міститься стільки ж антиоксидантів, скільки і в рекомендованій добовій дозі вітаміну C, тому коньяк має ще й властивості, що омолоджують, забезпечуючи гладку шкіру без зморшок. Якщо, звичайно, ви не палите.
4. Джин
Джин роблять із ялівцевих ягід, у яких міститься 87 різних антиоксидантів, — каже Фрідмен. — Також ці чудо-ягоди містять флавоноїди, які дають ефект, що омолоджує, корисні для серця і знижують рівень цукру в крові. І хоча інші алкогольні напої погіршують якість сну, за рахунок ягід ялівцю джин добре впливає на хімію мозку, сприяючи здоровому сну.
Більш того, джин надає шкірі молодого та гладкого вигляду. Одна порція джину містить 97 калорій, тоді як у келиху вина їх 160, а в кухлі пива – аж 208.
5 / 6. Скотч та бурбон
Ми часто чуємо про те, наскільки корисне вино, бо воно містить багато антиоксидантів, але у віскі їх не менше, — каже Фрідмен. — Бурштиновий колір віскі отримує від витримки у дерев'яних бочках, а при цьому утворюється еллагава кислота, що нормалізує цукор крові. Елагава кислота також допомагає у боротьбі з раками шкіри, стравоходу та кишечника.
Найкращий віскі — односолодовий, тому що в ньому більше антиоксидантів та еллагової кислоти. У купажоване віскі додають пшеничний або кукурудзяний спирт, тому воно не таке корисне. Бурбон на 51% робиться з кукурудзяного спирту, тому він теж не котить.
7. Горілка
Хоча багато хто наприкінці важкого дня тягнеться до келиха вина, дослідження показують, що горілка знімає напругу краще, ніж вино, — каже Фрідмен. — Помірне споживання горілки (якщо таке буває) також допомагає знизити біль та запалення при ревматоїдному артриті на 30% порівняно з повною відмовою від алкоголю.
Горілка також корисна для серця та сприяє зниженню холестерину. А ще вона вбиває бактерії, що викликають неприємний запах із рота, так що можна прополоскати рот горілкою перед походом на роботу!
8. Ром
Ром має антибактеріальні властивості і раніше застосовувався при запаленнях горла, - каже Фрідмен. — Але ром отримують ферментацією тростинного цукру чи меляси, тож на дієті його краще не пити.
Темний ром корисніший за світлий: свій колір він набуває завдяки витримці в обвуглених бочках, в ході якої утворюється більше антиоксидантів. Треба сказати, що помірне споживання рому захищає клітини мозку та знижує ризик розвитку деменції та хвороби Альцгеймера.
9. Абсент
Абсент - це міцний зелений напій, зроблений на основі багатьох інгредієнтів, серед яких аніс і полин, - пояснює Фрідмен. — Полин з давніх-давен застосовували як засіб від травних порушень — втрати апетиту, розлади шлунка, хвороб жовчного міхура та кишкових спазмів.
Абсент заробив погану славу через туйон - речовини в складі полину, якому приписували всілякі побічні ефекти, включаючи конвульсії, галюцинації та психоз. Насправді цьому немає жодних наукових підтверджень.
Крім того, абсент — найміцніший напій у цьому списку (70–86% алкоголю), тому традиційно асоціювався із чорними запоями — був навіть термін «абсентизм». Через це у XX столітті він був заборонений у багатьох країнах, хоча тепер легалізований майже скрізь (за умови, що вміст туйону не перевищує 10 мг/кг).
10. Лонг-Айленд
Так, це окремий напій. Це все спиртні напої одразу! Тому його не можна було не включити до списку!
Коктейль “Лонг-Айленд айсті” складається з горілки, рому, текіли, джину, трипл-секу, кисло-солодкої суміші (лимонний сік + сироп) та кіл, – розповідає Фрідмен. — Основна проблема із цим напоєм — його калорійність: в одній склянці може бути до 780 калорій».
Крім того, високий вміст цукру та колу можуть викликати карієс, набір ваги та ослаблення імунітету. А якщо до складу сиропу входить високофруктозний кукурудзяний сироп, то це підвищує ризик розвитку СДВГ, ожиріння, діабету, серцево-судинних захворювань та раку.