1. Чому каламутніє самогон. Причини появи каламутності
У процесі перегонки самогон може йти каламутний з багатьох причин і не тільки через порушення технологій, хоча це найпоширеніше припущення. При порушенні технології самогон також може бути прозорим, і так відбувається здебільшого. Такий дистилят — справжня отрута, і він не йде в жодне порівняння з каламутним, але добротним напоєм власного виробництва. Однак поговоримо про каламутну неякісну самогону, яка виходить в результаті неправильного виготовлення, і чому каламутніє самогон при перегонці.
1.1 Порушення технології перегонки браги
Технологій перегонки існує, не те щоб безліч, але досить різних. Наприклад, в Японії, Китаї, В'єтнамі винокури виготовляють спиртні напої досить міцні, використовують для цього сировину, що містить крохмалю — кукурудзу, рис, ячмінь з додаванням дріжджів з пліснявими грибками-кодзі. Ці грибки здатні без солоду інтенсивно переробляти крохмаль на цукор. В результаті виходять напої не зовсім прозорі, зі своєрідним присмаком, але досить п'яні.
Якщо ж намагатися робити такий самогон з рису чи кукурудзи без кодзи, і при цьому винаходити своє щось нове, то це вже порушення азіатської технології, і навряд чи вийде напій якісним. За традиційної технології перегонки браги порушеннями вважатимуться у підготовчому процесі:
- недостатня витримка браги за часом;
- недотримання температурного режиму;
- невідповідність елементів інгредієнтів.
Брага також має бути досить міцною. Щоб контролювати її фортецю, купіть ареометр для браги . Припустимо, що закваска зроблена і витримана правильно, а самогон на виході виходить каламутним. Найчастіша причина полягає у надто великому вогні під баком з брагою. Вона всередині сильно спінюється, і в змійовик, що охолоджує, проходить не рідина, а саме піна, яка, конденсуючись з дистилятом утворює каламут. Уникнути цього можна дуже просто - зменшити вогонь, а ту каламутну частину, що пішла спочатку, відокремити та використовувати при другій перегонці.
Інша причина – бризки потрапляють у змійовик. Щоб цього не відбувалося, потрібно встановлювати сухопарник (докладніше у розділі 1.5). Піну викликає і осад у ємності, де наполягалася брага. При переливанні перед перегонкою її потрібно пропускати через бентоніт і не допускати, щоб осад потрапляв у фільтр. Навіть на малому вогні брага з осадом піниться і створюватиме каламут.
Щоб уникнути появи каламуті, слід головну фракцію відсікати і відразу перегонку закінчувати не чекаючи, коли почне йти рідина, що не містить спирту. Зменшити ризик помутніння самогону можна проведенням очищення перед кожною повторною дистиляцією, наприклад, вугіллям. Мут викликають також і неочищені пари; для їх очищення потрібно купити дефлегматор .
1.2 Помутніння під час розведення водою
Зменшити міцність самогону можна розведенням водою. Але щоб він не помутнів, вода повинна бути дистильованою. У водопровідній воді містяться солі та інші домішки, при дії на них спирту утворюється каламут. Сивий колір може з'явитися і при розведенні з дистильованою водою, якщо в самогоні перевищено відсоток вмісту ефірних олій.
1.3 Наявність сивушних олій
Мутний самогон з високим вмістом сивушних олій не варто пити, краще його відправити на повторну перегонку. Про шкоду сивушних олій написано вже чимало, але нагадаємо: це суміш шкідливих для здоров'я спиртів – бутилового, амілового, пропилового. Саме сивушні олії створюють нудотний запах і стають причиною тяжких похмілля.
1.4 Помутніння при охолодженні
Буває, що внесений із морозу в кімнату самогон виглядає помутнілим. Це відбувається тому, що в ньому замерзають різні фракції, що не містять спирту. Чим міцніше самогон, тим він стійкіший до морозу і краще зберігає прозорість. Помутніння після вуличного морозу чи холодильника напою свідчить про низький градус.
1.5 Бризгоунос
Недосвідчені самогонники спочатку лякаються, коли самогонний апарат у процесі вигону починає «чхати», і прозорий дистилят змінюється сиву каламутню або жовтизну. Це ознака бризгоуносу, коли піна з окропу потрапляє в змійовик і змішується зі спиртовими парами. В результаті виникають звуки, що булькають, починає йти каламут, з'являється смердючий запах. Щоб цього не відбувалося, не слід гнати самогон на великому вогні. Зменшивши вогонь, все прийде в норму.
1.6 Неякісні матеріали самогонного апарату
Змійовик, що з'єднують трубки, бак та інші частини самогонної системи, виготовлені з чорних металів, окислюються. Цей окис потрапляє в дистилят, надаючи йому металевого присмаку. Крім того, що самогон виходить каламутним і неприємним на смак, чи варто говорити про його шкоду? Всі частини самогонного апарату повинні бути виготовлені з «правильних» матеріалів: куб — з нержавіючої сталі, змійовик — з міді, ємність — з алюмінію. І чистити їх потрібно після кожного використання.
1.7 Невідповідні ємності
Зберігати самогон тривалий час потрібно у скляній чи фаянсовій тарі. Спирт з часом вступає в реакцію і з пластиками, і з металами, тому зберігати всі спиртові напої в ємностях з цих матеріалів не можна. Токсичні речовини, що утворюються в результаті реакцій, створюють каламут і хімічний присмак. Перед зберіганням самогону скляні ємності потрібно до блиску вимити і дати їм повністю просохнути.
2. Способи очищення каламутного самогону
Очищати самогон від каламуті можна кількома способами: через фільтри, охолодженням або нагріванням, повторним дистилюванням.
2.1 Повторна дистиляція
Освітлити каламутний самогон можна після двох-трьох перегонів. Прозорість самогону можна відновити після двох-трьох перегонів. Якщо це не допомагає, варто замінити залізні компоненти апарата на мідні або виготовлені з нержавіючої сталі.
Кожен процес перегону складається із трьох етапів:
- Голови. Перший вигін не п'ють.
- Прогону, градус якого впав нижче 45-ти.
- Хвоста, що прямує за прогоном. Його відправляють на повторні дистиляції.
Щоб забезпечити прозорість, за кожної дистиляції потрібно пропускати алкоголь через фільтри: марлевий, ватний, вугільний.
2.2 Очищення вугіллям
Деревне вугілля добре вбирає сивушні олії. Його купують або в магазині, або отримують з дров, що перегоріли. Застосовувати для очищення каламутного самогону те саме вугілля багаторазово не можна. Іноді можна почути, що використовувати вугілля повторно можна, обробивши його 2%-м розчином соляної кислоти і знову піддавши його термічній обробці. Але чи це варто того, якщо багаття можна розвести в будь-який момент. Хіба тільки якщо ви не жене самогон десь у пустелі.
Для очищення вугілля потрібно помістити в скляну ємність і залити самогон. На літр потрібно вугілля всього 50 грам. Процес очищення займе 3 тижні, і щодня самогон потрібно збовтувати. Проте довге очікування винагородиться кришталево чистим напоєм без запаху.
2.3 Нагрівання або охолодження
Відновити прозорість самогону можна швидко, якщо нагріти його до температури щонайменше 400°С і різко охолодити. Для цього потрібні умови: ємність з нержавіючої сталі, піч з наддувом і морозна зима. Після процедури на дно випаде осад, який потрібно відфільтрувати.
Інший спосіб – проморожування без попереднього нагріву. Для цього потрібно виставити самогон на мороз, щоб температура була не вище мінус 20°С. Сам напій не замерзне, але сивушні олії прилипнуть до стінок. Відразу після морозу самогону потрібно перелити в іншу ємність. Так він стане міцнішим і прозорішим, хоч і не завжди на 100%.
3. Як зробити самогон каламутним
Мутний вигляд самогону не псує. Ті, хто любить дивитися старі фільми, напевно, помітили, що в селах тільки й виставляли на стіл бутлі з горілкою — каламутною і навіть майже білою самогоном. Його ще називають сивухою. Навіть горілка фабричного виробництва може бути трохи каламутною, що незвичайно і буває рідко. Зустрічаються й ідентичні назви таких сортів – «Сівуха». Сивий колір виходить через неповну ректифікацію (очищення), хоча вміст ефірних, сивушних масел у цих напоях такий самий, як і в скотчі, віскі, бренді та деяких інших фабричних продуктах, що відповідає технологіям.
Справжня сивуха вийде тільки при залишенні хвістів. Але немає гарантії, що не буде «злого» запаху. Щоб зробити самогон спеціально каламутним, можна використати кілька методів.
1. Додати до готового самогону молочну сироватку: на 1 літр від 5 до 10 мілілітрів. Під час розведення 1:10 вийде майже білий напій. Можливо хтось любить і такий. Не можна лише додавати молоко, тому що при змішуванні зі спиртом воно згорнеться. Самогон, звичайно, можна після цього пропустити через марлю, але смак у нього буде не зовсім той, що треба. Із сироваткою самогон не втрачає якість.
2. Додати олію. Додавати його потрібно чайну ложку на літр самогону, але не загальну ємність, а в окрему невелику пляшку із закруткою. Сильно збовтати, процідити через подвійну марлю з ватяними прошарками і потім вилити назад.
3. Сухе молоко. Його потрібно всього близько 5 грамів на літр самогону і перемішати ложкою.
Такий каламутний самогон не вважатиметься справжньою сивухою, але якщо не інформувати гостей про таку «технологію» приготування, то в цьому нічого немає нічого поганого; головне, щоб усім сподобалося і свято вдалося.
https://samogon.net.ua