Настоянки - це міцні напої від 40%, а наливки містять не більше 20% спирту. Ключовою відмінністю є інгредієнти. Для виготовлення наливок використовують тільки ягоди та плоди, а настойки роблять на травах, насінні, різних коріннях.
В одному і в іншому вигляді напоїв можуть бути будь-які інгредієнти, але в певних кількостях. Розглянемо різницю докладніше.
Що таке «настоянка»
Настоянки вигадали народні цілителі, які знали корисні властивості різних рослин. Спирт у них використовувався як консервант. Так як у спирті рослини зберігають якості досить довгий час, то згодом закріпилася впевненість у тому, що рослини передають свої властивості спирту. Експериментуючи зі смаками настоянок, люди отримали не ліки, а смачний продукт як бальзамів.
Для виготовлення настоянок використовуються лише висушені інгредієнти, у яких збереглися ефірні олії – суху цедру, насіння, горіхи, кісточки фруктів. Сухі компоненти добре віддають аромати в спирті, тому час приготування настоянок менший у порівнянні з наливками.
Популярним способом приготування настоянок є мацерація. Настоювання відбувається так само, але з додаванням цукру або солодких фруктів у співвідношенні 100 г на літр. Таким чином балансується смак для приємнішого вживання. Цей спосіб в основному застосовують виготовлення бальзамів. У хорошому бальзамі спиртометр показує міцність 50%. Приклад тому – бальзам «Ризький» у глиняних пляшках. Вживаючи «лікувальні» бальзами, потрібно бути акуратним у кількостях та стежити за реакцією організму на рослинні компоненти у поєднанні з алкоголем. Так як цей напій виробляють не фармацевти, а технологи за участю маркетологів, ніхто не несе відповідальності за індивідуальну нестерпність напою.
Що таке «наливка»
Наливки від настоянок відрізняє солодощі та менша міцність за рахунок соку фруктів. Цукру в них може бути до 40% від загального обсягу. Приклад фабричних солодких наливок – лікери. Вони бувають прозорими, з певним відтінком, по консистенції як рідка сметана чи емульсія.
Лікери-емульсії готують на молоці та яйцях, час виготовлення за деякими рецептами може сягати півроку.
Технологія починається з підготовки напівфабрикатів: спиртованого морсу – свіжих фруктів у спирті, які згодом починають випускати сік. Щоб спирт витяг весь сік, потрібно 7-10 діб. Потім готують кулаж: спиртовий морс змішують з водою, додають ароматичні спирти, сироп і відправляють знову на наполягання, тільки довше від 10 до 50 діб.
Коли дуже солодкі сорти наливок знаходяться на відстоюванні, ємність можуть додавати лимонну кислоту. А також прянощі, наприклад, ваніль, мускат, бадьян.
Ці операції роблять технологи з тонким розумінням поєднань та співвідношень для певного насичення, щоб вийшов потрібний смаковий малюнок. Наливка, що дозрівала довгий час, — продукт дорогий. Але смак та якість коштують витрачених грошей. Самому навчитися робити такі наливки можна експериментально, то у вас завжди буде унікальний продукт. З дозрілих наливок також роблять коктейлі, а якщо додати невелику дозу в чай і приправити спеціями, то вийде грог.
Відмінності та способи приготування
Різниця між наливкою та настойкою визначається тривалістю приготування. Для настоянок потрібно приблизно місяць, для наливок - до півроку.
Як домашній варіант виготовлення цих напоїв, так і фабричний подібні лише в одному інгредієнті для настою – спиртовій основі. Вдома за основу частіше беруть не спирт, а самогон без запаху, рідше горілку. Витримка повинна відбуватися у скляній або фаянсовій тарі в темному місці при температурі навколишнього середовища близько 20°С. Допускаються ще глиняні судини, для зберігання готових напоїв можна використовувати дерев'яні. Звичайні домашні варіанти - щільно закупорені скляні пляшки або закочені банки.
Приготування як наливок, так і настоянок ґрунтується на спирті або міцному алкоголі. Любителі даного продукту добре знайомі з настоянкою хріновухи, а ще не менш відомий — вишняк, який вважається наливкою. При своїй порівняно невеликій фортеці вона сильно п'янить. Також до цієї категорії належать горіховий спотикач, мокруха, «Ерофеїч».
Трав'яні настоянки добре готувати з джином, в них можна додавати горіх або горіхові перегородки. Для отримання міцного, солодкого та ароматного алкоголю радять використовувати наступний рецепт приготування: у світлий ром влити третину обсягу наливки на ягодах чи свіжих фруктах, за основу береться коньяк чи арманьяк.
Чи можна переробити настойку в наливку
Зробити з одного спиртового продукту інший можна, але з наливки на ягодах не вийде настоянка. А ось з настойки можна зробити налив меншої міцності. Наливку в такому випадку використовують лише як спиртовий компонент. Їм заливають фрукти або ягоди, додають прянощі та прибирають на наполягання. Але і тут варто розуміти, що настоянка на полину не підійде для поєднання з полуницею. При переробці головне в технології — комбінація або по-іншому купажування. Потрібно також відчувати, які настоянки поєднуються між собою, а які ні. Сподіваємося, наші рекомендації стануть вам у нагоді в домашньому виноробстві.
#самогонныйаппарат #самогонный_аппарат #дистиллятор #самогон #подарок #самогонный аппарат #змеевик #сухопарник #барботер #спирт #вино #коньяк #водка #брага #виски #настойка #наливка #алкоголь #перегонныйкуб #алкоголик #дистилятор #пиво #бренди #самогоноварение #коньякрецепт #скороварка #автоклав #спиртзавод
Авторский самогонный аппарат https://samogon.net.ua