У рамках цієї статті ми розглянемо пристрій класичного самогонного апарату - простими словами, але цілком придатно для отримання якісного продукту навіть для самогонника-початківця.
Побутові самогонні апарати призначені для одержання спирту в домашніх умовах шляхом його випарювання з браги (перегонки).
Існує безліч різновидів самогонних апаратів. Вони поділяються за принципом дії (дистилятори, колони ректифікації), за матеріалом, з якого виготовлені (алюміній, нержавіюча сталь, мідь), а також по конструкції - від найпростіших до складних, що включають багатоступінчасті системи очищення, ароматизації і т. д.
Будь-який самогонний апарат складається з кількох основних частин:
1. Перегінний куб - ємність, в яку заливається сировина, призначена для перегонки (брага). Як правило, виготовляється з матеріалу, що має високу теплопровідність - алюміній або нержавіючу сталь. Нержавіюча сталь краща, оскільки вона міцніша. Сучасні перегонні куби придатні для нагрівання на будь-якому вигляді плит - газової, електричної, індукційної. Харчова нержавіюча сталь не вступає в хімічні реакції зі спиртом і зберігає смак алкоголю, вона не схильна до корозії і розрахована на роботу з високими температурами. Антипригарне багатошарове дно скороварки рівномірно розподіляє нагрівання, що запобігає підгоранню браги. Скороварка феромагнітна та працює на будь-яких видах нагрівальних поверхонь.
2. Паропровод — сполучний трубки трубка, що виходить з перегінного куба, по якій рухаються утворюються при нагріванні браги спиртовмісні пари.
3. Сухопарник - пристрої, в яких відбувається очищення спиртової пари від шкідливих домішок. Висота шланга створює додатковий бар'єр, не дозволяючи важким елементам долітати до змійовика, пропускаючи лише легкі спиртові пари. Ребриста структура сполучних шлангів вловлює та конденсує на собі шкідливі сторонні фракції та воду, додатково очищуючи алкоголь. Сухопарники з нержавіючої сталі з мідною трубкою дозволяють проводити подвійне очищення алкоголю, а використовуючи кришки під скляні банки ви можете ароматизувати напій. Система двох зовнішніх сухопарників дозволяє зробити найбільш якісне очищення продукту. Завдяки винесенню очищення за межі куба у зовнішні сухопарники, сивушні олії відфільтровуються та залишаються у відстійниках, більше не потрапляючи у перегінний куб. Така конструкція набагато ефективніша за багатьох дистиляторів колонного типу, де сивушні олії не виводяться, а варяться в бразі весь час перегонки.
4. Змійовик - згорнута у вигляді спіралі металева або мідна трубка, в якій внаслідок конденсації спиртових пар, що охолоджуються, утворюється самогон (дистилят). Мідний змійовик благотворно впливає на смак алкоголю, роблячи його м'якшим, а за рахунок високої теплопровідності підвищує конденсацію за винятком втрат алкоголю та мінімізуючи запахи. Мідь, це ефективне та ощадливе проточне охолодження в середньому всього близько 20-25 літрів на годину, при продуктивності 2-3 літри алкоголю на годину. Нержавіюча сталь і мідь не входить у реакцію зі спиртом позбавляючи будь-яких сторонніх присмаків і запахів.
5. Холодильник - ємність з холодною водою, в яку поміщений змійовик. Може бути проточним та непроточним. Проточний холодильник зручний для міських квартир і має вхід і вихід для водопровідної води, що охолоджує змійовик, що знаходиться в ньому. Непроточний холодильник використовується, як правило, в польових умовах або на дачі, і є ємністю великого розміру, вода в якій у міру нагрівання змінюється вручну.
6. Термометр - важливий для контролю за температурою браги в процесі відбору так званих «голів» і «хвостів» Термометр дозволяє дотримуватись температурного режиму та проводити більш тонку фільтрацію спиртової пари, що значно підвищує якість алкоголю. Без дотримання температурного режиму складно досягне якісного алкоголю. Ми даємо свою докладну схему щодо дотримання температурного режиму в нашій статті "УВАГА Температурний режим"
7. Допоміжне обладнання — шланги, прокладки, зливні крани, запобіжні клапани, термометри тощо.