Чим простіше за складом алкогольний напій, тим легше з ним справляється печінка. Найбезпечнішим напоєм у цьому сенсі є горілка: у якісній горілці немає нічого, окрім спирту та води. Бувають дуже важкі для засвоєння напої з безліччю домішок, що ускладнюють роботу печінки і тому викликають сильніше сп'яніння та похмілля порівняно з чистим алкоголем: це, наприклад, віскі та текіла.
У 2009-му році в Браунівському університеті (це США, штат Род-Айленд) було проведено тестування на майже ста добровольцях, які пили горілку, бурбон, тобто американський кукурудзяний віскі та плацебо-замінник віскі. Результати показали, що добровольці, які пили темні напої, відчували значно важчі симптоми похмілля, ніж ті, хто пив горілку.
Це дослідження підтверджує результати багатьох інших, проведених ще сімдесяті роки.
Загалом, проти науки не попреш: чим складніший склад, тим гірше, хоча й смачніше. Також змішуючи різні алкогольні напої та напої, вироблені з різної сировини, ми навантажуємо нашу печінку різною роботою, а саме печінка в основному переробляє алкоголь та продукти її розпаду. Різні напої для печінки - це важче завдання . В результаті ми сильніше п'яніємо і вранці отримуємо тяжче похмілля.
Щоб мінімізувати шкоду від випивки, постарайтеся не змішувати в одному коктейлі алкогольні напої з різної сировини : наприклад, горілку (це частіше зерновий спирт) з бренді (це фруктовий або виноградний спирт) або вино (містить виноградний спирт) з ромом (це спирт з цукрового) тростини).
Переважно весь вечір пити якийсь один алкогольний напій, наприклад: горілку та коктейль горілка+сік. Або хоча б алкогольні напої, але зроблені з однієї сировини: наприклад, виноградне вино і якісний коньяк, тому що неякісний може бути розведений зерновим спиртом.
А тепер давайте пару хвилин повивчаємо склади різних популярних коктейлів і розберемося, наскільки поєднуються один з одним компоненти деяких популярних коктейлів. А потім перейдемо до інших хитрощів.
Коктейль Б-52
Склад: кавовий лікер Калуа, вершковий лікер (Бейліз або Айріс крім), апельсиновий лікер (наприклад Куантро)
Сп'яніння від цього коктейлю буде миттєвим, якщо його підпалити за всіма правилами. І до того ж досить сильним, як і майбутнє похмілля. Адже всі алкогольні напої, що входять до складу цього коктейлю, виготовлені з різної сировини: наприклад, Калуа — із цукрової тростини, Бейліз — із зернового спирту, а Куантро — із виноградної. До цієї суміші, яка навантажує печінку, приєднується ще й кава (він входить до складу кавового лікеру), у поєднанні з алкоголем, що негативно впливає на серце і нервову систему. Загалом, якщо ви все-таки маєте намір пити цей напій, то рекомендуємо заздалегідь подумати про завтрашній день, триматися заходів і подивитися наше відео про запобігання похміллям.
Кривава Мері
Склад: горілка, томатний сік, лимонний сік, соус табаско, вустерський соус, сіль, селера, чорний перець
Як ви вважаєте, чи це хороший склад?
Відповідаємо: Велика кількість різноманітних пряних та гострих приправ уповільнює окислення алкоголю. Тому і сп'яніння, і похмілля після такого поєднання тривають довше, ніж звичайно. Через ці ж приправи похмілля може виявитися швидким і сильним. Лікарі взагалі не рекомендують поєднувати алкоголь із гострою їжею. Лимонний сік зазвичай пом'якшує похмілля, але в цьому коктейлі його занадто мало, щоб він хоч якось виправив ситуацію на краще. А томатний сік хоч і не погіршує, але й не покращує теж.
Коктейль Секс на пляжі
Склад: горілка, персиковий лікер, журавлинний сік, апельсиновий або ананасовий сік
Це не найгірший коктейль за своїм впливом на організм. Персиковий лікер буває різним за складом, але найчастіше він готується з персиків та зернового спирту. У горілці спирт теж зерновий. А алкогольні напої з однієї сировини більш-менш добре поєднуються і не перевантажують печінку. Додавання фруктових і ягідних соків прискорює обмін речовин, дозволяючи довше пити і не п'яніти, а наступного дня менше страждати від похмілля.
Коктейль Маргарита
Склад: текіла, цитрусовий лікер (Куантро або Трайпл сек), сік лимона або лайма
У текілі міститься багато домішок (ефірів та вищих спиртів), які дають різнобічне навантаження на печінку. Навіть сам собою цей напій викликає важке похмілля. А в коктейлі «Маргарита» ми, до того ж, спостерігаємо суміш алкогольних напоїв із різної сировини: текіла – з блакитної агави, а цитрусовий лікер – на основі зернового спирту. Лимонного соку у складі коктейлю занадто мало, щоб він сильно вплинув на переробку алкоголю на краще.
І останній коктейль - знаменита викрутка
Склад простий: горілка, апельсиновий сік та лід
Відмінний варіант для тих, хто хоче випити смачний алкогольний коктейль та отримати мінімум шкоди для організму. Горілка – найчистіший алкогольний напій (якісна горілка складається тільки зі спирту та води), тому наша печінка з нею справляється легше, ніж із складнішими за складом напоями. А алкоголь у поєднанні з фруктовим соком завжди менш шкідливий, ніж окремо взятий алкоголь (за інших рівних умов). Апельсинового соку в «Відвертці» вдвічі більше, ніж горілки, тому він зможе частково згладити негативний вплив алкоголю на організм. В результаті і сп'яніння, і подальше похмілля будуть набагато легшими, ніж від інших алкогольних коктейлів, згаданих на цій сторінці.
Запитання: Чи можна поєднувати спиртні напої з мінералкою?
Відповідаємо: Газовані алкогольні напої швидше надходять у кров, тому що за рахунок бульбашок збільшується ефективна площа всмоктування алкоголю через слизові оболонки. Тому сп'яніння і похмілля настають швидше, але й проходять теж швидше. На якість похмілля це ніяк не впливає.
Тому будьте обережні: газованими напоями можна швидко «набратися» до потворного стану.
Чому краще не пити алкоголь із солодким газировкою?
Солодкі газовані напої мають складний склад: барвники, ароматизатори та інше. Самі собою вони абсолютно нешкідливі у дозах, у яких їх додають виробники.
Але під час застілля вони додатково навантажують печінку, відволікаючи її від важливої справи з переробки та знешкодження алкоголю. Тому похмілля від суміші алкоголю з солодким газованим напоєм, можливо, буде важчим, ніж якби ви пили чистий напій.
Також врахуйте, що маргарити і піна-колади слід пити не поспішаючи, інакше можна занадто швидко втратити контроль.
Часто нас запитують, чи не шкідливо розбавляти алкоголь кока-колою
Відповідаємо: Якщо випити зовсім трохи алкоголю, то суміш із колою зменшить похмілля (за умови, що воно взагалі буде). Але якщо випити багато алкоголю з колою, то така суміш посилить центральний компонент похмілля за рахунок кофеїну, що міститься в кока-колі.
Це до речі відбувається коли ви змішуєте будь-які речовини, які одночасно пригнічують і стимулюють центральну нервову систему. Зокрема Суміш алкоголю та кофеїну (наприклад, алкогольний коктейль з кавою або готовий алкогольний енергетик) надає одночасно два протилежні впливи на організм: кофеїн збуджує нервову систему, а алкоголь пригнічує збудження. Але ці речовини не нейтралізують одна одну, їхня дія накладається одна на іншу і виснажує організм набагато сильніше, ніж алкоголь та кофеїн окремо.
Уявіть, що ви тиснете на гальмо і газ одночасно або намагаєтеся їхати на не до кінця знятому ручнику. Уявили? Вереск, запах паленого металу. А тепер згадайте, що ваш мозок це не Рено Логан і відремонтувати його набагато складніше.
Внаслідок прийому алкогольного енергетика йде навантаження на весь організм, і особливо на серце. Те саме виходить і якщо алкогольний напій запивати чашкою кави.
Вживати алкоголь з кавою не рекомендується частіше одного разу на три місяці. Найчастіше вживання збільшує ризик виникнення аритмії серця та алкогольної кардіоміопатії.
За три місяці хоча б відновляться енергетичні та пластичні резерви, витрачені організмом на боротьбу з алкогольно-кофеїновою сумішшю. (Пластичні витрати - це витрати речовини на побудову та відновлення органів, тканин і клітин.) Особливо шкідлива суміш алкоголю з кавою людям, які вже мають захворювання серця або нервової системи.
А ось одна чашка кави хоча б за 20 хвилин до п'янки — навпаки, піде на користь: вона посилить вироблення мікросомальних ферментів у печінці, які полегшать вам переробку алкоголю. Такий ефект починається через 20-40 хвилин після прийому кави і триває годину-півтори. Але більше протягом вечора вже кави не пийте.
Питання: Чи варто поєднувати алкоголь із молоком
У молоці є маса корисних речовин, але при змішуванні з алкоголем вони погано засвоюватимуться організмом, і в результаті ви отримаєте більше шкоди, ніж користі.
Молоко - досить важкий для засвоєння продукт, під час пиятики воно зайве навантажує підшлункову залозу, тим самим посилюючи сп'яніння та майбутнє похмілля. А триптофан, що міститься в молоці, провокує вироблення кишкових отрут, що ще більше посилює алкогольне отруєння.
Натомість можна змішувати алкоголь із соком
За інших рівних умов, алкоголь із фруктовим соком менш шкідливий, ніж просто алкоголь. Особливо корисні під час застілля яблучний, виноградний та лимонний соки. Вони прискорюють обмін речовин, дозволяють довше пити і не п'яніти, а також полегшують прийдешнє похмілля.
Але це стосується саме соків — неосвітлених та з м'якоттю. Нектари, що заполонили полиці магазинів, містять лише 40–50 відсотків соку, а решту складають вода, цукор та присадки (від останніх більше шкоди, ніж користі). Хороший варіант – вичавити сік самостійно.
А ось від алкогольного коктейлю з томатним соком (знаменита «Кривава Мері») багато чого чекати не варто. Хоча томатний сік містить вітаміни, а також корисні для обміну речовин яблучну та янтарну кислоту, але він також містить щавлеву кислоту (оксалат), яка одночасно зменшує дію і яблучної, і янтарної кислоти. Тому якихось особливих переваг, порівняно із звичайними рідинами, томатний сік не дає.
Тепер розповімо про гарячі алкогольні напої.
Глінтвейн, грог і подібні до них алкогольні коктейлі швидше засвоюються завдяки своїй температурі. Але швидше сп'яніння зазвичай і проходить теж швидше. Як похмілля ніяк не відбивається, підігрітий алкогольний коктейль чи ні.
Ідемо далі. Багато хто любить змішувати алкоголь із тоніками . Це гарна ідея
Хінін, що міститься в класичних тоніках (Schweppes, Evervess), підвищує рівень ферментативної активності печінки, і печінка починає якісніше переробляти алкоголь. Тому горілка з тоніком дозволяє довше пити та залишатися «на ногах».
Експерт сайту Похмілля.рф, лікар-токсиколог Станіслав Радченко рекомендує приймати перед пияком такий коктейль як «розгінну дозу»: 150 мл тоніка плюс 50–70 г горілки або 20–25 г спирту. Якщо випити його в термін від 5 до 2,5 години до основного вживання, то в організмі заздалегідь активізуються ферменти, необхідні для розщеплення алкоголю. І з початком п'янки ваш організм зустріне алкоголь вже у всеозброєнні, починаючи знешкоджувати його негайно.
І останнє: Чи потрібно додавати лід
Звичайний лід (тобто заморожена вода) розбавляє алкоголь, роблячи напій не таким міцним. Розведений водою або льодом алкоголь менш агресивно впливає на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, тому рекомендується до вживання тим, у кого є проблеми з шлунково-кишковим трактом: гастрит, езофагіт і так далі. Втім, таким людям краще не пити.
На якість похмілля лід не вплине, але може змінити смак напою : при охолодженні зменшується леткість ароматичних речовин. Тому, наприклад, смак і запах гарного віскі у поєднанні з льодом може стати менш багатим та цікавим; а от якщо розбавляти його водою кімнатної температури, то такого небажаного ефекту не буде. Загалом додавати лід у алкоголь чи ні — швидше справа особистого смаку.
Авторские самогонные аппараты!